td_naslovna.jpg
Začetek
Opozorilo
  • Direktiva o zasebnosti in elektronskih komunikacijah

    Ta spletna stran uporablja piškotke za avtorizacijo, navigacijo in ostale funkcije. To nam omogoča boljšo uporabniško izkušnjo pri uporabi naše spletne strani. Ali se strinjate, da se piškotki namestijo na vašo napravo.

    Oglejte si direktivo o zasebnosti dokumentov

Turistično društvo Mirna Peč
Predavanje: Samooskrbni vrt za družino PDF Natisni E-pošta
O društvu - Aktivnosti
Prispeval Ladislava   
Torek, 19 April 2016 00:00

V veselem pričakovanju pomladi smo že začeli razmišljati o delu na vrtu in urejanju okolice naših domov.

  • Kako načrtovati in obdelovati vrt, da bomo vse leto imeli pri roki zdravo zelenjavo?
  • Kdaj začeti s setvijo in sajenjem različnih vrst rastlin in zelenjave?
  • Kako izbirati dobre sadike in semena?

In še mnoga druga vprašanja se nam porajajo v tem času. Odgovore lahko najdemo v različnih strokovnih revijah in medijih. Najbolj pa verjamemo živi besedi strokovnjakov in njihovim izkušnjam.

Zato smo se v TD Mirna Peč tudi letos odločili, da na to temo pripravimo predavanje za krajane. Našemu povabilu se je prijazno odzvala odlična predavateljica, mag. Jelka Metelko Stopar.

Na poklicnem področju je vodila verig cvetličarn Gardenia, bila direktorica vrtnih centrov Kalia, je avtorica več knjig, sedaj pa vodi svoje zasebno podjetje.

Predavanje na temo Samooskrbni vrt za družino je pripravila s pomočjo projekcij ter predstavitvijo sadik zelenjave in okrasnih rastlin.

V sredo, 30. 3. 2016, se nas je v sejni sobi Občine Mirna Peč zbralo kar lepo število navdušenih vrtičkarjev. Z zanimanjem smo prisluhnili predavateljici, ki nam je posredovala svoje bogato znanje o gojenju zelenjave na vrtu na naravi prijazen način, o ekološki pridelavi zelenjave z naravnimi pripravki, pridelavi zelenjave v rastlinjakih, pravilni izbiri sadik in semen. Na koncu nas je seznanila z modnimi smernicami novostmi na področju okrasnih rastlin.

Med predavanjem je odgovarjala na številna vprašanja udeležencev. Le - teh kar ni in ni zmanjkalo. Izmenjali smo si medsebojne izkušnje. Čas je hitro minil in kar nismo mogli verjeti, da smo se družili tri ure.
Navdušeni smo se razšli obogateni z novimi idejami in znanjem. V mislih smo že načrtovali, kako bo letos izgledal naš vrt, kaj bomo spremenili, kako se bomo lotili dela na vrtu, kaj in kako bomo pridelovali v rastlinjaku.
Zahvaljujemo se predavateljici, mag. Jelki Metelko Stopar, da nam je obogatila in polepšala ta sredin večer.
Ladislava Rupena.


Zadnjič posodobil Sreda, 20 April 2016 11:48
 
Jože Barbo prostovoljec leta 2011 na področju turizma PDF Natisni E-pošta
Novice - Zadnje novice
Prispeval Ladislava Rupena   
Četrtek, 01 December 2011 12:41

Jože Barbo - prostovoljec leta 2011

Na sliki: g. Janez Matoh, mag.Blaž Kavčič in g. Jože Barbo

 

V četrtek, 1.12. 2011, sta Državni svet Republike Slovenije in Zveza društvenih organizacij Slovenije, podelile 11 plaket najzaslužnejšim prostovoljcem za leto 2011. Med 11 prejemniki je bil tudi g. Jože Barbo, predsednik Turistične zveze Dolenjske in Bele krajine, član izvršnega odbora TZ Slovenije in predsednik Turističnega društva Mirna Peč. Plaketo sta mu dvorani Državnega sveta RS podelila predsednik Državnega sveta, mag. Blaž Kavčič, in predsednik Društvenih organizacij Slovenije, g. Janez Matoh. G. Jože Barbo si to priznanje za vsestransko delovanje gotovo zasluži.

Člani TD Mirna Peč mu iskreno čestitamo!

Več o prireditvi

Obrazložitev

PREJEMNIK PLAKETE: Jože BARBO
PREDLAGATELJ: Turistična zveza Slovenije
ŠT. LET DEJAVNEGA PROSTOVOLJNEGA DELA: 34
KRATKA OBRAZLOŽITEV:
Jože Barbo je v dolgih letih prostovoljnega dela opravljal številne funkcije, med drugim je bil šest let predsednik Turistične zveze Dolenjske in Bele krajine, 12 let predsednik in soustanovitelj Turističnega društva Mirna Peč, 12 let podpredsednik PGD Hmeljčič, soustanovitelj in šest let tudi predsednik Društva harmonikarjev Mirna Peč ter član Izvršnega odbora Turistične zveze Slovenije. Bil je tudi pobudnik Festivala harmonikarskih skupin in orkestrov Slovenije, tradicionalnih srečanj turističnih društev in občin na Frati, projekta medobčinske pešpoti Trebnje - Novo mesto, tradicionalnih pohodov preko Hmeljnika in soustanovitelj Vinogradniškega društva Mirna Peč.
Trenutno deluje kot predsednik Turistične zveze Dolenjske in Bele krajine, predsednik Turističnega društva TD Mirna Peč, član Izvršnega odbora Turistične zveze Slovenije, podpredsednik PGD Hmeljčič, član UO Društva harmonikarjev Mirna Peč, član Hortikulturnega društva Portorož, član Društva lupinarjev Slovenije in član Sadjarskega društva Slovenije.

 


Zadnjič posodobil Nedelja, 18 December 2011 18:49
 
O Mirni Peči PDF Natisni E-pošta
Novice - Zadnje novice
Prispeval Silvo B.   
Sreda, 03 September 2008 22:20

 

 

Splošno

Naselja v občini:

Območje mirnopeške občine se razprostira v treh dolinah: globodolsko, mirnopeško in šentjursko.

Občina Mirna Peč meri 48 km2 in ima po podatkih Statističnega urada RS na dan 1.1.2006 2792 prebivalcev, ki živijo v 28 naseljih.

Osrednja mirnopeška dolina z Mirno Pečjo leži ob kraški reki Temenici, ki prihaja na dan v slikovitem izviru Zijalo.Temenica pri Mirni Peči znova izgine v podzemlje dolenjskega krasa, ki prihaja še posebej do izraza na območju Globodolskega polja. Kraško polje s številnimi požiralniki in bruhalniki ter kraškimi jamami je zanimiva učilnica v naravi. Za okolico je značilen razgiban kraški relief s tradicionalno kmetijsko krajino.
Biška vas, Čemše, Dolenja vas pri Mirni Peči, Dolenji Globodol, Dolenji Podboršt, Globočdol, Golobinjek, Gorenji Globodol, Gorenji Podboršt, Goriška vas, Grč Vrh, Hmeljčič, Hrastje pri Mirni Peči, Jablan, Jelše, Jordankal, Malenska vas, Mali Kal, Mali Vrh, Mirna Peč, Orkljevec, Poljane pri Mirni Peči, Selo pri Zagorici, Srednji Globodol, Šentjurij na Dolenjskem, Veliki Kal, Vrhovo pri Mirni Peči, Vrhpeč.

Jugozahodno leži globodolska dolina. Globodol je kraško polje dolgo malo manj kot 4 km in široko 1 km. Globodol je najbolj ostro omejena kraška kotanja na Slovenskem. O tem priča tudi samo ime »Globoki dol«. Je tudi edino kraško polje na Slovenskem z usmerjenostjo sever - jug. Verjetno je tektonskega izvora. Leži na nadmorski višini 185-205 m., obrobje je 100 m višje in obdano s kakovostnimi gozdovi. Polje ima vodo le ob poplavah. Dno sestavljajo debele plasti peščene ilovice. V osrednjem suhem delu so naselja Gorenji, Srednji in Dolenji Globodol

Severovzhodno leži šentjurska dolina, skozi katero teče potok z dvema imenoma: Poljanski potok oz. Igmanca, ker dvakrat v dolini ponikne. Pol kilometra pred Poljanami se mu pridruži Kamen potok izpod Okroglice /Laz.

V naših treh dolinah se stikajo robovi dinarskega, alpskega in panonskega sveta. Prevladujejo karbonatne kamenine. Nekateri predeli so izrazito kraški, z vrtačami in kraškimi jamami. V dolinah so naplavljene ravne površine z ilovico, in peščeno glino pomešane mehkejše usedline.
Večkratni tektonski prelomi so dali pokrajini gričasto obliko. Tektonska prelomnica poteka po strugi reke Temenice.

Nad Poljanami, Šentjurijem, Globočdolom, Hmeljčičem, na Golobinjeku in v Grč Vrhu so na prisojnih legah vinogradi s številnimi zidanicami.

Pogled na mirnopeško dolino (foto: Marko Pršina)

 

Zgodovina

Mirna Peč je prvič v zgodovinskih listinah omenjena leta 1135. Pražupnija Mirna Peč, ki jo je ustanovil oglejski patriarhat, je obsegala vikorjate na širšem dolenjskem območju. Od župnije Mirna Peč se je najprej odcepila Soteska pri Dolenjski Toplicah, leta 1493 pa še Novo mesto. Naselje je leta 1500 avstrijski cesar Maksimiljan I. naročil obzidati z obrambnim zidom, da bi prebivalce zavaroval pred Turki. Poleg turških vpadov je Mirno Peč prizadelo več požarov, izbruhnila je kuga. Vpliv kraja je slabil in leta 1748 je Marija Terezija za sedež okrožja imenovala Novo mesto. Skozi Mirno Peč pa je vseeno potekal živahen cestni promet. Največ zaslužka so od njega imele mnoge gostilne, vendar pa je slabo vplival na moralno življenje ljudi, pišejo zgodovinski viri. Leta 1894 so nad Mirno Pečjo odprli železnico, hitra cesta pa je kraj popolnoma obšla. Kraj je tonil v pozabo. Leta 1999 je Mirna Peč postala samostojna občina, 11 let kasneje pa dobila priključno cesto na avtocesto Ljubljana - Obrežje... vir Wikipedia

Znameniti občani | Čebelar

 

Znameniti občani

Iz zgodovine se vidi, da so bili naši predniki skromni, preudarni in delavni. Vnovčiti so znali vse, kar jim je dala težka dolenjska zemlja. Želja po boljšem življenju jih je zanesla tudi čez lužo. Mnogi so želeli v svet, izučili so se obrti in si ustvarili novo življenje izven domačih meja.

 

Tone Pavček
Tone Pavček
Vas Šentjurij na Dolenjskem je rojstni kraj urednika in pesnika Toneta Pavčka.Z njegovimi pesmimi se je za otroke začelo novo poglavje v slovenski poeziji. Le kdo od otrok ne pozna pesmic Jurij Muri v Afriki, Čenčarije, Deček gre za soncem, Maček na potepu, Polž pred nebotičnikom in še in še. Zna se vživeti v otrokov svet, spoštuje njegovo osebnost, njegov pogovor je igriv, kramljajoč in ritmično razgiban. Za svoje delo je dobil več nagrad: Trdinovo, Levstikovo, Kajuhovo, nagrado Večernica in leta 1994 Prešernovo nagrado. Tone Pavček je prvi častni občan Občine Mirna Peč. Najlepšo hvalnico svojemu rojstnemu kraju, Šentjuriju in Mirni Peči pa je Pavček nedvomno poklonil s pesmijo »Nekje na Dolenjskem«.

 

 

Lojze Slak
Lojze Slak
V vasi Jordankal se je rodil znameniti slovenski muzikant Lojze Slak, mojster »frajtonarice«, ki je postal legenda narodno zabavne glasbe. Skupaj z vokalnim kvintetom Fantje s Praprotna je bil Slakov ansambel vedno navdušeno sprejet doma in po svetu. Lojze Slak se rad vrača v Mirno Peč, Mirnopečani pa radi gojijo njegovo glasbo, kar dokazuje tudi mlajše Društvo harmonikarjev. Slakova »V dolini tihi« pa je kar sama od sebe postala mirnopeška himna. Slakove melodije in pesmi, ki tako raznežijo dušo slovenskega človeka, so izraz domačega okolja, lepote slovenske zemlje, ljudskih običajev, predvsem pa pevske dediščine domače družine. Občina Mirna Peč je Lojzetu Slaku podelila naziv častnega občana.
V Gorenjem Globodolu je rojen duhovnik Anton Pust, kronist in popisovalec življenja in dela naših prednikov, pisec knjige »Mirna Peč z okolico nekoč in danes« ter ostalih, za domačine še prav posebno zanimivih knjig.

 

Za svoje delo je Občina Mirna Peč Antonu Pustu podelila nagrado.
V Vrhpeči nad skalno pečino Zijalo je domoval svetovno znani čebelar in krajevni zgodovinar Lojze Kastelic, pisec knjige »Korenine čebelarjenja.« in avtor preko 200 člankov o čebelarstvu. V svojih delih pa je odkrival tudi arheološke, zgodovinske in kulturne znamenitosti Mirne Peči. Občina Mirna Peč je Lojzetu Kastelicu za svoje delo pri promociji občine podelila nagrado.

 

Lidvik Starič
Lidvik Starič
Znani Mirnopečan je bil tudi Ludvik Starič, motorist in letalec, bolj poznan kot »Leteči Kranjec«, ki je bil pred drugo svetovno vojno najboljši spidvejist sveta, pa Anton Bartel (1853-1938), kulturni delavec, šolski svetnik, jezikoslovec, leksikograf in pripovednik, kipar Alojzij Progar, industrialec Jožko Povh, veterinar Franc Dular, Matevž Grašič, dolenjski poslanec na Dunaju, iz novejše zgodovine pa se spomnimo še dveh narodnih herojev Ivana Kovačiča - Efenke in Potočar Staneta - Lazarja ter Zore Rupena - Katje in Mare Rupena - Osolnik, ki je vidno delovala na področju kmetijstva in zdrave prehrane. Vir strani občine Mirna Peč...

 


Znameniti občani | Čebelar

Film Čebelar

 

Zadnjič posodobil Petek, 14 Februar 2014 08:23
 
POT SLAKOVE IN PAVČKOVE MLADOSTI prejela priznanje za Najpot 2015 na regijskem tekmovanju TZS za območje Novega mesta PDF Natisni E-pošta
O društvu - Aktivnosti
Prispeval Mira B.   
Četrtek, 10 Marec 2016 00:00

Turistična zveza Slovenije je v sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije in GIZ za pohodništvo in kolesarjenje,  že četrto leto organizirala izbor Naj poti. Izbor poti je potekal v okviru projekta Moja dežela - lepa in gostoljubna. Priznanja najboljšim tematskim potem v Sloveniji za leto 2015 so bila podeljena na sejmu Natour Alpe-Adria 2016 na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani. Kulturno tematska pohodna pot POT SLAKOVE IN PAVČKOVE MLADOSTI, ki je posvečena našima velikanoma, je prejela priznanje za prvo mesto na regijskem tekmovanju na območju Novega mesta.

Priznanje nam, gotovo pa tudi vsem soustvarjalcem kulturnega dogajanja ob poti, pomeni vzpodbudo za nadaljnje delo in je pomembno tudi za razvoj lokalnih ponudnikov ob poti, ki se lahko predstavijo s svojo ponudbo, storitvami, kulinariko ali svoje dejavnostjo. Promocija poti pa je tudi promocija kraja in število obiskovalcev poti, ki se vsako leto povečuje, to potrjuje.

Vsem, ki nas podpirate in na kakršenkoli način pomagate promovirati ali oblikovati ponudbo ob poti se iskreno zahvaljujemo in vas vabimo k ustvarjanju novih idej.

Vabljeni na letošnji 4. pohod po Poti Slakove in Pavčkove mladosti, ki bo v soboto, 18. Junija 2016.

Mira Barbo, TD Mirna Peč.


 

| Foto album |
Zadnjič posodobil Četrtek, 10 Marec 2016 09:44
 
Turistično društvo Mirna Peč na sejmu Alpe Adria – Turizem in prosti čas PDF Natisni E-pošta
O društvu - Aktivnosti
Prispeval Mira B.   
Četrtek, 10 Marec 2016 00:00

Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani je bil tudi letos v času od 27. januarja do 1. marca organiziran tradicionalni sejem Alpe Adria – Turizem in prosti čas. Ena od razstavnih hal je bila v celoti namenjena turističnim društvom, da predstavijo svoj kraj z dogajanji in zanimivostmi.

Na pobudo Turistične zveze Dolenjske in Bele krajine se je sejma udeležilo tudi naše Turistično društvo Mirna Peč. Regijska turistična zveza je poskrbel za ureditev zanimivega in prijetnega izgleda stojnice in za organizacijo nemotene sejemske predstavitve. Poleg predstavitve Poti Slakove in Pavčkove mladosti, kot osrednje predstavitve društva, smo promovirali tudi ostale poti v naši občini in okolici ter naravno in kulturno dediščino Mirne Peči: Zijalo s Sv. Ano, Pot Temenice, Mirnopeško in globodolsko dolino, Pavčkov dom in cerkev Sv. Jurija v Šentjuriju ter obiskovalce povabili na obisk prireditev v Mirni Peči: blagoslov motorjev in motoristev, neMirnaPeč, pasuljada, prireditve v okviru občinskega praznike ter ostale prireditve iz koledarja občinskih prireditev.

Številni obiskovalci so se zanimali za obisk Mirne Peči in naše lokalne ponudbe. Kot vedno je bilo na sejmu turizma v Ljubljani živahno, veselo in zabavno. Manjkalo ni niti priložnosti za navezovanje stikov in izmenjavo izkušenj s sorodnimi društvi, kar smo s pridom izkoristili.


Zadnjič posodobil Četrtek, 10 Marec 2016 09:42
 
«ZačetekPrejšnja123456NaslednjaKonec»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL